Anasayfa » Akıllı Adreslenebilir Yangın Algılama Sistemi Nedir?

Akıllı Adreslenebilir Yangın Algılama Sistemi Nedir?

Konuk yazar: İlker Özzorlu / UTC BIS

KFP-A ailesi merkezden izlenebilen, güvenilir ağ yapısına ihtiyaç duyulabilecek büyük ve orta ölçekli bağımsız proje uygulamalarından, çok katlı üst düzey bina uygulamalarına kadar tüm ihtiyaçlara cevap verebilecek gelecek nesil adresli yangın alarm panellerinden oluşmaktadır.

KFPA-SeriesKFP-A ailesi müşterilerimizin beklentilerinin karşılanması için tüm esnekliği sağlamaktadır. Yeni projeden, proje genişlemelerine ve retrofit uygulamalarına kadar farklı uygulamalar yapabilmek mümkündür.

KFP-A Serisi can güvenlik sistemleri gelişmiş akıllı algılama teknolojisinin hızını ve avantajlarını büyük ve orta ölçekli uygulamalara taşımaktadır. Birçok farklı mimari dekora uyum sağlayabilecek yapıda modern olarak tasarlanmıştır. Görsel olarak mimarların beğenisini kazanan paneli, özel tasarlanmış boyanabilir kapağı sayesinde istediğiniz her renge dönüştürebilirsiniz. Montaj esnasında ise board üzerindeki tüm elektronik aksamları kolayca çıkarıp takabilmek mümkündür. Montaj bittikten sonra ise elektronik aksam kurulumları oldukça kolay bir şekilde yapılır.

Panel kontrolü, panel üzerinde bulunan kullanımı kolay, aydınlatmalı, kumanda (jog-dial) ve fonksiyon tuşları ile yapılmaktadır. Kurulumu kolay kartları ve modülleriyle birlikte adreslenebilir bu sistem, ana kart üzerinde bulunan dahili 3 adet USB ve 1 adet ethernet portu ile de yatırımcıların ve kurulum personelinin beğenisini kazanmaktadır.

KFP-A panelleri öncelikle müşterilerin hayatları boyunca bildikleri ve kullandıkları bir markaya karşı duydukları güven duygusunu yansıtmaktadır. UTC BIS nesiller boyu teknolojiye ve yeni buluşlara yatırım yapmaktadır. KFP-A serisi yangın panelleri müşterilerin ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayabilmek ve aynı zamanda yatırımcılar için tasarlanmış ve kurulum personeli için son teknoloji ile donatılmıştır.

Hızlı kurulum ve kolay bakım fonksiyonları sayesinde KFP-A rakiplerine göre büyük avantaj sağlar.

Kurulum yapan firmalar için zaman ve hızlı kurulum büyük önem arz etmektedir. Bir sistemi kurup çalışır durumda bırakmanın aşağı yukarı ne kadar zaman alabileceğini bilmek, en doğru teklifi sunmak açısından oldukça önemlidir. Kurulumu zor olan ya da yerel onaylarının ilgili makamlardan beklenildiğinden daha geç sürede alınabilen bir sistem daha maliyetli olmakla kalmayıp, aynı zamanda ticari hayatınızda bir risk faktörü teşkil ederek müşteriniz ile sorunlar yaşamanıza sebebiyet verecektir.

KFP-A yangın panellerinin kurulumu kolay ve hızlı olup servis hizmeti de kolay verilebilmektedir. İstediğiniz gibi çalışarak maliyetleri tahminler ölçüsünde tutar, üzerinize artı yük getirmez. Rakiplerinde bulunmayan zaman tasarrufu sağlayan özellikleri sayesinde bütçeniz dahilinde kalmanızı sağlar.

Servis ve bakım anlaşmaları gelir akışınızda önemli bir yer teşkil etmektedir. Genellikle bakım anlaşmaları sabit bir süre üzerinden sabit bir fiyatla yapılmaktadır. Bundan dolayı da arzu edilen sistem, kolay ve hızlı servis verilebilen sistemdir. Kısa süreli ve az bakım gerektiren KFP-A yangın panelleri aynı sayıdaki teknik personel ve araç ile daha çok sisteme bakım yapılabilmesini sağlar.

KFP-A yangın panellerinin programlama ve hata bulma özellikleri, son kullanıcı ile kurulumcu firma ilişkilerini güçlendirerek aynı zamanda servis gelirlerini de arttırmaktadır. Sistem iletişimindeki bu yenilikler sahada farklı programlama ve hata bulma işlemlerine izin vermektedir. Bu ayrıca son kullanıcıya daha iyi servis verilmesini sağlamaktadır. Kirli dedektör uyarısı servis personelinin, sistemin işleyişinin bozulmadan olayı anlayıp müdahale etmesini sağlamaktadır. Dedektör bakım raporlaması gereksiz alarmların ve acil servis çağrılarının önüne geçerek son kullanıcı ile entegratör firma arasında pozitif iletişim kurulmasını sağlar. Son kullanıcı ve kurulumcu firma arasındaki iyi ilişkiler sadece bakım anlaşmasının yenileceği zaman değil, yeni kurulum ya da genişleme işlerinde de avantaj sağlayacaktır.

KFP-A yangın panelleri sizi sorunsuz ve arızasız bir geleceğe taşır

Yatırımcılar ve tesis yöneticileri özellikle kurulum sırasında yapılabilecek tasarruflar ve bakım maliyetleri üzerinde yoğunlaşmaktadırlar. Yatırımcılar için yangın alarm sistemi, binanın demirbaşı ve arızalanmadığı sürece çok dikkat gerektirmeyecek birşey olarak düşünülmektedir. Problem kaynağı olacak sistemlerden uzak durmaktadırlar. En büyük endişelerinin arasında binada çalışanları yalancı alarmlardan dolayı tahliye ettirmek yer almaktadır. Binada bulunan kişilerin rahatsızlık duyup, yalancı alarmlardan dolayı kısa süreli panik yaşamalarını, itfaiye ya da yangından korunma ile ilgili kurumların kendilerine gereksiz çağrılardan dolayı ceza kesmelerini istememektedirler.

KFP-A yangın panelleri bu endişeleri kolay işletme ve kolay servis hizmetleri ile ortadan kaldırmaktadır. KFP-A yangın panellerinin yatırımcılara getirdiği sayısız yeniliklerin üzerinde durmak gerekir..

Akıllı can güvenliği teknolojileri yatırımcıların perspektifinden bakıldığı zaman karlılığı arttırmaktadır. Konvansiyonel sistemlere göre daha verimli, daha güvenli ve kararlıdır. Daha esnek yapısı ile minimum sayıda yalancı alarm verir. KFP-A panellerinin getirdiği bu teknoloji bugüne kadar birçok orta ölçekli bina uygulamaları için kapsam dışı tutuluyordu. Daha önceden bahsedilen bu özelliklere, akıllı sistemlerin kurulum ve bakım dönemlerindeki extra maliyet ve karmaşıklığı aşarak ulaşılabiliyordu.

KFP-A sistemleri büyük yatırımcıların küçük-orta-büyük proje uygulamaları için akıllı algılama teknolojisinden yararlanmalarını sağlayarak daha güvenli ortamlarda bulunmalarını sağlamaktadır. KFP-A panellerinin hızlı kurulumu ve kısa servis süreleri kuşkusuz yatırımcıların dikkatini çeken özelliklerdir. Akıllı adreslenebilir sistemlerin daha az yalancı alarm vermesi standart adreslenebilir sistemlere göre daha gelişmiş teknolojiye sahip olduğunu göstermektedir. KFP-A panellerinin zaman tasarruf avantajı bu teknolojiyi daha da güçlü kılmaktadır.kl710Dedektör hata tespit özelliği yıllık testlerin kolay ve hızlı yapılmasına izin vermektedir. Binada bulunan kişiler teknik personelinin arkasından koşmak zorunda kalmayarak binadaki hassas alanlar güvenli kalmaktadır. Temiz ve modern tasarım KFP-A Serisi panellerin estetiğine de yansımıştır. Çekici ve modern görünüşü pahalı mimari uygulamaları bozmamaktadır. Kavisli ön kapağı, aydınlatılmış kullanıcı arayüzü ve kumanda tuşu (jog-dial) ile farklı bir görünüş sergiler.

KFP-A panellerin öne çıkan özellikleri aşağıda detaylandırılmıştır.

Sistem kurulumu yapıldıktan sonra yatırımcılar UTC CCS can güvenlik sistemlerinin yıllar boyunca perçinlenmiş güvenini ve sağlamlığını yaşarlar.

Akıllı Adreslenebilir KILSEN KFP-A Yangın Alarm Panellerinin Önemli Özellikleri

• ÇİFT İŞLEMLİ ALGILAMA (DEGRADED MODE)
Panel anakartı yani CPU’su arızalansa bile yangın algılama ve ihbar sistemi çevrimleri çalışmaya devam eder. CPU arızalandığı durumda binada bulunan personeli alarm durumunda tahliye edebilecek yapılandırmalar oluşturulabilir. Bu çalışma şekline “Degraded Mode” adı verilmiştir.

• TÜRKÇE İLE BİRLİKTE ÇOKLU DİL DESTEĞİ
Panel kullanıcı arayüzü ile panel üzerindeki buton ve LED açıklamaları tamamen Türkçe olabilmektedir. Aynı zamanda istenildiğinde Rusça, Arapça, İngilizce gibi bir çok farklı dil desteği de sağlanabilmektedir.

• GENİŞ LOOP KAPASİTESİ
Kilsen yangın panelleri 1 looplu, 2 looplu ya da 4 looplu olarak tedarik edilebilmektedir. Kilsen yangın alarm paneli maksimum 4 loopluk kapasiteye sahiptir. Her bir loop ise 125 adet dedektör + 125 adet modül desteklemektedir. Yani bir loopa 125+125=250 adet cihaz bağlanabilmektedir. Her bir panel de ise 4 x 250 = 1000 adet cihaz bağlantısı yapılabilir.

• NETWORK EDİLEBİLME ÖZELLİĞİ
Paneller aynı zamanda birbirleriyle network yapılabilmektedir. Toplamda 64 panele ve 256 loopa kadar network oluşturulabilir. Bu da toplam cihaz sayısında 256 x 250 = 64.000 cihaz (dedektör+modül) demektir. Adresli paneller ile konvansiyonel paneller aynı anda tek bir networke bağlanabilmektedir. Aynı zamanda paneller KFP-C serisi konvansiyonel paneller ile de aynı networke dahil edilebilmekte, dolayısıyla konvansiyonel panellerin izlemesi de ana panelde yapılabilmektedir.

• ELEKTRONİK ADRESLEMELİ DEDEKTÖRLER
Dedektörler dip switch ya da rotary (döner) switchler vasıtasıyla değil el programlama cihazı ile programlanmaktadır. Bu sayede kullanıcı veya kurulum personeli akıllı el programlama cihazı ile adresleme hatası yapmasının önüne geçebilecektir.

• YERLEŞİK USB PORTLARI
Panel üzerinde yerleşik 3 adet USB portu mevcuttur. Bu çıkışlar sayesinde programlama yapabilmek mümkün olmaktadır. Ayrıca konfigürasyon yazılımı ile panel arasında bağlantı kurularak yazılım kullanılabilmektedir. Aynı zamanda konfigürasyon yazılımı üzerinden raporlama da yapmak mümkündür.

• YERLEŞİK TCP/IP PORTU
TCP/IP portu sayesinde uzaktan hata bulma (remote diagnostics) ve uzaktan konfigürasyon (remote configuration with software) yapılabilmektedir. Bu sayede kullanıcı ya da teknisyen olay mahalline gitmeden konfigürasyonu uzak bir lokasyondan yapabilecek ve raporları görüntüleyebilecektir.

• EN54 (LPCB, VDS) SERTİFİKASYONLARI
Kilsen yangın alarm panelleri EN54 onayı mevcut olan panellerdir. EN54 onayları LPCB, VDS kuruluşlarından alınmış ve belgelenmiştir.

• OTOMATİK KONFİGÜRASYON
Sahaya bağlı olan tüm cihazlar panel üzerinden otomatik olarak taratılıp sistem haritası çıkarılabilmektedir. Otomatik olarak yapılan bu işleme otomatik konfigürasyon adı verilmektedir.

• ETKİLEYİCİ TASARIM
Dış görünümü tamamen modern ve son teknolojiye uygun bir şekilde tasarlanmıştır. Özellikle mimarların ve son kullanıcıların büyük beğenisini kazanmaktadır. LED aydınlatmalı ekranı, soft fonksiyon tuşları ve lexan oval şekli tüm lokasyonlarda kullanıma uygun olarak üretilmiştir.

• ESNEK MİMARİ
Kurulum yapılmadan önce sahada, panelin içerisindeki tüm elektronik kartlar sökülebilmektedir. Bu sayede tozdan, nemden gelecek zararlar ya da şantiyede panele gelebilecek olası zararların önüne geçilmiş olacaktır. Panel yerine monte edildikten ve çevre temizliği yapıldıktan sonra ilgili elektronik kartların hepsi panele kolayca takılabilmektedir.

• KULLANIMI BASİT & KOLAY PROGRAMLAMA
Kullanım açısında hem kurulum personeli hem de son kullanıcılar için oldukça kolay yönetim tarzına sahiptir. Kullanılması çok kolay bir şekilde öğrenilebilir. Aynı zamanda kullanımının yanı sıra programlaması da oldukça hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

• İSTENEN RENGE BOYANABİLME
Panel kapağı tasarımı sayesinde istenilen renge boyanabilmektedir. Özellikle çevreye uyum sağlaması ve mimarlar için önemli olan bu özellik sayesinde panel istenilen renkte görünüme sahip olabilmektedir.

• FIRMWARE GÜNCELLEMESİ
Firmware güncellemesi (upgrade) USB üzerinden taşınabilir bellek ile yapılabilmektedir. Bu güncellemeler için ayrıca ücret alınmamaktadır.

• GENİŞ ÜRÜN YELPAZESİ
Kilsen yangın alarm panelleri ile birlikte oldukça geniş bir ürün yalpazesi temin etmek mümkündür. Bu ürünler başlıca adresli dedektörler, konvansiyonel dedektörler, yangın alarm butonları, sirenler, flaşörler, giriş-çıkış modülleri, gaz dedektörleri, alev dedektörleri, motorlu tip ışın dedektörleri, söndürme kontrol panelleri, söndürme kontrol sistemi butonları, hava örneklemeli sistemler, kablo tipi dedektörlerden oluşmaktadır.

Güvenli bir gelecek için lütfen sayfamızı ziyaret ediniz  www.eds.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir