Anasayfa » CCTV Kamera nedir?

CCTV Kamera nedir?

CCTV Kameralar için Kılavuz

cctv_kameraWeb sitemizde çok sayıda CCTV Kamera bulunmaktadır, hangi CCTV kameraların en uygun olacağını bulmak çok akıl karıştırıcı olabilir. Bu yüzden daha bilinçli bir karar verebilmeniz için, mevcut özellikler hakkında birkaç bilgiyi bir araya getirdik. Sadece aşağıdaki sıralanan özelliklere bakın ve CCTV sisteminizi ne amaçla kullanacağınızı da aklınızda tutarak sizin için neyin daha önemli olduğunu bulmaya çalışın. Hangi özelliklerin sizin için daha önemli olduğuna karar verdikten sonra, CCTV kamera ürünü bulucumuz aracılığıyla hangi CCTV kameranın gereksinimlerinize uyduğuna bir bakın.

CCTV Kamera Temel Bilgileri…

Bir CCTV kameranın ne olduğu veya ne işe yaradığı konusunda bilgisi olmayan veya çok az bilgisi olan kişiler için.
CCTV kameralar bir CCTV sisteminin “gözleridir”, bunları görmek ve aynı zamanda kameranın baktığı şeyleri dijital video kaydedici aracılığıyla istediğiniz binaların içine veya dışına yerleştirirsiniz.

Ne yazık ki, olay burada basit olmaktan çıkar; CCTV kameraların neler yapabildikleri konusunda olabildiğince kendinizi eğitmeniz ve ardından bir kamerayı ne için kullanmak istediğinizi ve kameranın ne yapmasına gerek duyduğunuzu ciddi bir şekilde irdelemeniz gerektiğini ne kadar vurgulasak azdır.

Bununla, günümüzde piyasada kelimenin tam anlamıyla binlerce kamera bulunduğunu, ama bunun nedeninin bir kamera gerektiren pek çok farklı durum olduğunu ve tek bir kamera çeşidinin her türlü iş için işe yaramayacağını söylemeye çalışıyoruz. O yüzden, lütfen zamanınızı ayırıp, satın almadan önce bu sayfanın üst tarafındaki özelliklerden öğrenebildiğiniz kadar çok şey öğrenmeye çalışın.

Peki, bir kamerayı nasıl seçeceksiniz; eh, işe temel özelliklerden başlamalısınız…

8İlk olarak kamera nereye yerleştirilecek? İçeri mi, dışarı mı? Eğer dışarıya ise kameranızın ne tür bir IP sınıflandırması gerektirdiğini seçmek için hava koşullarına dayanıklılık derecesini öğrenin.

Bunu öğrendikten sonra, kamerayı kurmak istediğiniz yere giderek kameranın görmesini istediğiniz şeye bakın. Kameranın yakalamasını istediğiniz alan ne kadar uzakta? Bunu bir düşünün ve istediğiniz alanı bulunduğu uzaklıkta görebilmeniz için size gereken mercek büyüklüğünü öğrenin.

Şunları düşünün: Karanlık koşullarda görebilmeniz gerecek mi? Yoksa sadece gündüzleri mi lazım? Düşük ışık koşullarında görmesi gerekiyorsa, etraf ne kadar kararıyor? Yakınlarda bir sokak lambası var mı? Ya da tesiste bir güvenlik ışığı var mı? Alana gece giderek, etrafın ne kadar karanlık olduğuna bakın ve Lux değerine bakarak, kameranızın ne tür bir “asgari aydınlatmaya” gerek duyduğuna karar verin. Kışın havanın daha erken karardığını aklınızda bulundurun, sadece yazları yararlı olan bir kamera almanın anlamı yoktur.

Kamera vandallığa maruz kalabileceği bir yere mi kurulacak? Eğer öyleyse, vandallığa dayanıklı bir kamera kullanmanız gerekecektir.

Pekâlâ, umarız artık bir CCTV kameranın ne olduğu ve hangi türünün sizin durumunuza en uygun olduğu konusunda bir fikir edinmişsinizdir; şimdi bir CCTV kameranın neler yapabileceği konusunda daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki özellikler listesine bakmanızı ve ardından CCTV kamera ürün bulucusunu kullanarak veya sitemizde gezinerek size en uygun olanını bulmanızı tavsiye ederim.

Görüntü Sensörü

Çoğu CCTV kamerası günümüzde özel olarak ‘CCD’ sensör türü kullanmaktadır. CCD, Yük Bağlaşımlı Cihazlar (Charge-Coupled Devices) teriminin kısaltmasıdır.

Bunlar ışığa duyarlı yongalardır; hassas alan çok sayıda ayrı piksele bölünmüştür. Bir alandan alınan görüntü yonga yüzeyindeki bir mercek aracılığıyla odaklanır ve her bir merceğin üzerinde, üzerine düşen ışık şiddetine orantılı bir yük oluşturulur. Böylece optik görüntünün elektriksel bir temsili elde edilir.

Bu görüntü sensörleri birkaç boyuttadır, ancak CCTV için esas boyutlar aşağıdaki gibidir:

 • 1/2″
 • 1/3″
 • 1/4″

Yukarıdakilerin en yaygını, CCTV uygulamalarının %90’ından fazlası için uygun olan 1/3″ CCD’dir. Akılda tutulması gereken ana nokta, eğer mercek kameradan ayrı satın alınacaksa, CCD ile merceğin uyumlu olmasına dikkat etmektir.

“İşleri kolaylaştırmak için aynı boyuta sadık kalın. Eğer 1/3″ CCD ise, 1/3″ görüntü biçimine sahip bir mercek seçin. Hiçbir zaman Mercek Görüntü biçiminden ufak bir CCD kullanmayın!”

Diğer görüntü sensörü türü ise “Cmos”tur; bu nadiren iyi kalitede CCTV kameraları ile birlikte kullanılır, ama bazı IP kameralar hâlâ bunu kullanmaktadır. Ayrıca, SONY’nin en yüksek kaliteli CCD görüntü sensörlerini ürettiğinin genel olarak kabul edildiğini aklınızda bulundurun, o yüzden SONY yongası içeren bir kamera seçmenizi tavsiye ederiz.

TV Çözünürlüğü:

Bir kameranın çözünürlüğü ‘TLV’ ile ölçülür.

TVL veya ‘TV satırı’ terimi, analog televizyonun icadından beri kullanılmaktadır. Amacı, bir TV sisteminin kullanılabilir çözünürlük performansının değerlendirilebilmesi için bir ölçüt sağlamaktır. TVL, genel bir açıklama ile, bir sahnenin bir ekranda ne kadar ince bir ayrıntıyla çözümlenebileceğinin yatay bir ölçütüdür. Bu sayı, çözümlenebilir bir ince ayrıntıyı eşdeğer sayıda görüntüleme ekranının genişliği boyunca bulunan eşit sayıda siyah ve beyaz dikey çizgi ile ilişkilendirir.

“TVL ne kadar yüksekse, kamera ortalama kadar yüksek kalitede resim oluşturur.”

 “Lüks” Seviyesi:

Kızılötesi LEDler, yani IR’ler, bir kameraya düşük ışık koşullarında görme becerisini sağlarlar. Bu beceri “Lüks” seviyesi ile ölçülür; aşağıda size bir kameranın gece görüşünün ne kadar iyi olduğuna dair bir fikir verecek bazı yaklaşık lüks seviyeleri bulunmaktadır.

Lüks Kılavuzu:

 • 0.00005 lüks = Yıldız ışığı
 • 0.0001 lüks = Aysız kapalı gece gökyüzü
 • 0.001 lüks = Aysız açık gece gökyüzü
 • 0.01 lüks = Hilal
 • 0.25 lüks = Açık bir gecede dolunay
 • 1 lüks = Tropikal enlemlerde yüksek yerlerde ay ışığı
 • 3 lüks = Berrak bir gökyüzünde şehirde alacakaranlığın karanlık sınırı
 • 32000 lüks = Ortalama bir günde güneş ışığı (asgari)
 • 100000 lüks = Ortalama bir günde güneş ışığı (azami)

IP Sınıfı:

17Havaya dayanıklılık bir IP sınıfı kullanılarak ölçülür; eğer bir kamerada IP sınıflandırması belirtilmemişse, sadece kapalı alanlarda kullanım içindir.

IP Sınıflandırması Kılavuzu

IP sınıflandırma sistemi, bir mahfazanın katı cisimlere veya su girmesine karşı sağladığı koruma derecesini belirler.

Bir IP sınıflandırmasında her zaman iki basamak vardır; birinci basamak katı cisimlere (toz) karşı korumayı, ikinci basamak ise suya karşı korumayı belirtir.

Toz Koruması (birinci basamak):

 1. Korumasız
 2. Bir el gibi, 50 mm’den daha büyük bir katı cisme karşı korumalı.
 3. Bir parmak gibi, 5 mm’den daha büyük bir katı cisme karşı korumalı.
 4. Bir tel veya el aleti gibi, 5 mm’den daha büyük bir katı cisme karşı korumalı.
 5. Bir tel veya ince şerit gibi, 0 mm’den daha büyük bir katı cisme karşı korumalı.
 6. Toz korumalı. Zarar verecek kadar tozun girişini önler.
 7. Toz geçirmez. Toz girişi olmaz.

Su Koruması (ikinci basamak):

 1. Korumasız
 2. Damlayan suya karşı korumalı.
 3. 15º eğildiğinde damlayan suya karşı korumalı.
 4. 60º açıya kadar, su püskürtülmesine karşı korumalı.
 5. Her yönden su sıçramasına karşı korumalı.
 6. Her yönden su püskürtülmesine karşı korumalı.
 7. Dalgalı denize veya kuvvetli su püskürtmelerine karşı korumalı. Zarar verecek kadar suyun girişini önler.
 8. Geçici suya sokulma etkilerine karşı korumalı.
 9. Sürekli suya sokulma etkilerine karşı korumalı.
 1. Herkes markasına güvenir. Hatta prim isteyen satış ekibine “markam zaten satıyor, siz benim lojistiğimi sağlıyorsunuz” diyenini de gördüm. Bu öz güven patlaması bir çok işverenin düştüğü en büyük yanılgı. Piyasa, sadece düğmesi veya kulbu farklı aynı fabrikadan çıkma benzer markalar ile doldu. Ürün taklit etmek artık çok kolay. Fakat ürünle birlikte sunulan hizmeti ve güven üzerine kurulan iyi ilişkileri taklit etmek kolay değil. Bu nedenle doğru kişilere doğru rakamları ödemenizi öneririm. Ürünlerinizi taklit edilemeyecek kadar değerli kılanın satış ekibiniz olduğunu unutmayın

Güvenli bir gelecek için lütfen sayfamızı ziyaret ediniz  www.eds.com.tr

“CCTV Kamera nedir?” hakkında 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir